Dünya Plastik Atlası - Afrika Cildi

Dünya Plastik Atlası ile plastik sektörüne yeni rekabet koşulları altında, küresel fırsatları ve yeni ticaret rotalarını sunmak amacıyla 97 ülkeyi ve bu ülkelerdeki pazar durumunu analiz eden derneğimiz, Türkiye’nin plastik ürünlerde, hammaddelerde, plastik işleme makinelerinde görüş alanına giren bütün ülkelerin iç pazarları ve ithalat-ihracat durumlarına yönelik bilgileri değerlendirdi. Dünya Plastik Atlası; sanayicilere hangi ülkede, hangi ürünle, kimlerle ve nasıl rekabet edebileceğine yönelik kapsamlı bilgi sunuyor ve ihracatçılarımıza hangi pazarda ihracat olanaklarının olabileceğini, hangi pazarlarda onları yoğun rekabetin beklediğini aktarıyor ve yol göstererek zaman kazandırıyor.

Proaktif bir çalışma örneği olarak ortaya çıkan ve Dünya Plastik Atlası adı verilen çalışmamız kapsamında; Afrika ve Amerika ciltleri yayınlanmıştır. Çalışma kapsmında Orta ve Batı Asya, Doğu ve Güney Doğu Asya ve Okyanusya, Doğu ve Batı Avrupa, Kuzey ve Güney Avrupa olmak üzere belirlenen diğer 4 ayrı alan için özel birer kitap yayınlanacaktır. Dünya plastik mamul, hammadde ve makine dış ticaretinin %98’ini gerçekleştiren bu 6 bölgede yer alan toplam 97 ülkenin tek tek analiz edildiği Dünya Plastik Atlası, sektör için önemli bir kaynak niteliğindedir.

Plastik sektöründe Türkiye’de ilk defa her bir ülke için “hangi ürünlerde rekabetçi olunabilir” analizi yapıldı.

Analiz edilen her bir ülkede, mamul, hammadde ya da makine üreticisinin, bu alanlarda hangi ülkelerle rekabete girebileceğine ve ihracat yaptığı bu pazara yayılma potansiyeline yönelik veriler üretildi.

Dünya Plastik Atlası’nda ele alınan ülkelerde, Türkiye’de ilk defa bir analizde kullanılan filtreleme yöntemiyle veri de üretildi. Bu veriyle, plastik ihracatçılarının belirlenen pazarların özellikleri (büyüme potansiyeli, rekabet edilen ülkelerin fiyat stratejileri vb.) dikkate alınarak hangi alt sektörlerde rekabetçi olacağı ve ihracat yapması gerektiği yorumlandı.

Dünya Plastik Atlası - Afrika Cildi yayınını temin etmek için buradaki linkte yer alan formu doldurarak talepte bulunabilirsiniz.