SEMİNERLER

Plastik Enjeksiyon Prosesinde Mükemmellik Semineri gerçekleştirildiYeri : Fairmont Quasar İstanbul Otel

Tarih : 2017-05-23

Saat : 09:00 - 18:00

Uluslararası seminerlerle başarılı organizasyonlara imza atan Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) dünya devlerinin danışmanı Prof. Dr. Andy Routsis’i Türkiye’de ağırladı. 23 Mayıs 2017 günü İstanbul’da düzenlenen ve plastik sanayicilerinin yoğun ilgisine sahne olan “Plastik Enjeksiyon Prosesinde Mükemmellik Semineri”ne 200’e yakın sektör mensubu katıldı.  

Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER), Routsis Training tarafından geliştirilen plastik enjeksiyon prosesindeki dünyaca ünlü bilimsel işleme metotlarını Türk plastik sanayicilerinin bilgisine sundu. Otomotiv, beyaz eşya, ambalaj, katkı maddeleri, makine ve aksamları gibi farklı alt sektörlerden 200’e yakın sektör temsilcisinin katıldığı seminer Türkiye’de ilk kez gerçekleştirildi.

Seminerin açılış konuşmasında Ar-Ge ve inovasyon konusunda daha fazla farkındalık oluşturmak adına çalışmalar sürdürdüklerini ifade eden PAGDER Başkanı Reha Gür, Türkiye Katma Değer Endeksi Raporu’ndan rakamlar paylaştı. Gür, “KOBİ’lerin yüzde 30’unun Ar-Ge stratejisi bulunmuyor, yüzde 95’i ise Ar-Ge kapsamında yeni ürün çıkarmıyor. Bunun en önemli sebepleri; piyasada rekabet düzeyinin artması sebebiyle Ar-Ge’ye zaman ve sermaye ayrılmamaktadır” dedi.

Katma değerli ürün üretiminde Türkiye plastik sektörü olarak Çin’in dahi gerisinde kalındığını ifade eden PAGDER Başkanı Reha Gür, Ar-Ge ve inovasyon konusunda daha fazla farkındalık oluşturmak adına çalışmalar sürdürdüklerini belirtti. Ayrıca Reha Gür konuşmasında; “Katma değerli ürün üretiminde Çin, kg başına 3,37 dolara ürün ihracatı gerçekleştirirken ülkemizde bu değer 2,65 dolar seviyesinde. Ar-Ge ve inovatif ürünlere yatırım için zaman kaybına tahammül kalmadı” dedi.

İlk kez Türkiye’de bulunmaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Prof. Dr. Andy Routsis ise tam gün süren seminer boyunca etkili ve verimli ileri seviye plastik enjeksiyon prosesinde sanayinin en iyi uygulamalarını katılımcılar ile paylaştı.

Plastik enjeksiyon kalıplama sektöründe öncü teknolojileri kullanarak müşterilerinin ihtiyaçlarına çözümler üreten Engel Türkiye, makine kontrol sistemleri, enerji tasarrufu uygulamaları ve fabrika otomasyonu konusunda çözümler sunan Semi Otomasyon seminerin Altın Sponsoru, plastik sektörünün öncü masterbatch üreticisi Sisan Plastik seminerin Yaka Kartı Sponsoru, plastik, kimya, makina, otomotiv gibi sektörlerde faaliyet gösteren firmaların dış ticaretteki çözüm ortağı Analiz Gümrük Müşavirliği Öğle Yemeği ve Kahve Molası Sponsoru olurken, İnterplast Mühendislik Plastikleri, Tepro Makine, Gema Polimer, pnTurkey.com ise Routsis Eğitim ve Danışmanlık’ın kurucusu Prof. Dr. Andy Routsis’in tecrübelerini paylaştığı Plastik Enjeksiyon Prosesinde Mükemmellik Semineri’nin Flama Sponsorları arasında yer aldı.