SEMİNERLER

Kompaund Ekstrüzyonu Semineri başarıyla tamamlandıYeri : Holiday Inn Airport Hotel, İstanbul

Tarih : 2013-04-18

Saat : 09.00 - 18.00

Tüm sektörlerde olduğu gibi Plastik sektöründe de küresel rekabet hızla artmaktadır. Sektörlerin giderek artan rekabete ayak uydurarak büyümesi ancak bunun sürdürülebilir olması ile mümkündür. Dünya pazarlarına daha yüksek katma değerli ürünlerin sunulabilmesi için eğitimin, teknolojik bilgi akışının ve verimliliğin de sürekliliği gerekmektedir. PAGDER, üyelerinin ve tüm sektör mensuplarının ihtiyaç duyduğu teknolojik bilgi akışını sağlamak üzere STEER Mühendislik PVT firması tarafından hazırlanan "Kompaund Ekstrüzyonu" kitabının tanıtımı ve içeriğindeki bilgileri aktarmak amacıyla 18 Nisan 2013 tarihinde Holiday Inn Istanbul Airport Hotel’de 200’e yakın kişinin katılımı ile 'Kompaund Ekstrüzyonu Semineri'ni başarı ile gerçekleştirmiştir.
 
PLASFED Plastik Sanayicileri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Aksoy ve PAGDER Plastik Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Semerci’nin açılış konuşmalarıyla başlayan seminerde İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Tuncer Yalçınyuva yaptığı sunumunda; Kompaunding ile ilgili genel tanımlar, farklı türler, proses ve ekipmanlar hakkında genel bilgiler vermiştir.
 
 
Enplast firması Genel Müdür Yardımcısı ve Ravago Akademi Direktörü Dr. Yakup Ülçer de gerçekleştirdiği sunumda Türkiye’deki kompaund firmalarının tarihçesi, Enplast ve diğer kompaunderların vardığı  noktaya ve mevcut sıkıntılara değinmiştir.
 
Eurotec Mühendislik Plastikleri firmasının ortaklarından Murat Cansever, plastik sanayindeki gelişmeler ve bu noktada kompounderların önemi ile özellikle teknik servis ve yedek parça konularında yaşanan sıkıntılar hakkında bir sunum gerçekleştirmiştir.
 
Kitabın yazarı Dr. Babu Padmanabhan ise "Kompound Teknolojisindeki gelecek trendleri - Verimlilik ve Türk pazarı için Steer’in girişimleri ile ilgili bir sunum ve Atölye Çalışması gerçekleştirmiş ve programın sonunda katılımcı firmaların soruları cevaplandırılmıştır.
 
PAGDER Plastik Sanayicileri Derneği, kompaund üretiminde planlamanın ilk günlerinden başlayıp, sonra hatları etkin bir biçimde kurup çalıştırmak için göz önünde bulundurulması gereken girdilerin sunulduğu ve çok önemli bilgilerin yer aldığı ve STEER Mühendislik PVT firması tarafından yazılan “Kompaund Ekstrüzyonu” adlı rehber niteliğindeki 104 sayfalık kitabı Türkçe’ye çevirtmiş, bu önemli kaynağı, PLASFED Kurucu Dernek üyeleri ile kamu kurum ve kuruluşlarının dışında, öğrencilerin gelişimine katkı sağlamak amacıyla meslek liselerinin ve üniversitelerin plastikle ilgili bölümlerine ücretsiz olarak göndermiştir.