SON HABERLER

Kimyevi Maddeler ve Mamulleri Sektöründe 9. Ar-Ge Proje Pazarı

Tarih : 2019-12-30Değerli Sektör Mensuplarımız,

Kimya sektörlerinin ihracatında katma değerin artırılması, inovasyon kültürünün yaygınlaştırılması, ithal ikamesi ve üniversite - sanayi işbirliğinin gelişmesine katkı sağlama hedefiyle İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından her yıl, Kimyevi Maddeler ve Mamulleri Sektöründe Ar-Ge Proje Pazarı düzenlenmektedir.

Söz konusu Ar-Ge Proje Pazarı, sektörde inovatif ve Ar-Ge yönü güçlü uygulanabilir fikirleri ticarileştirmeyi hedefleyen bir etkinliktir. 2011 yılından beri her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen etkinlik kapsamında 8 yılda 1003 adet yenilikçi proje başvurusu alınmış olup, yapılan değerlendirmeler sonucu dereceye giren proje sahiplerine toplamda 1.156.000 TL nakdi ödül verilmiştir. Bu projeler içinden bir kısmı ticarileşmiş ve önemli başarı hikâyeleri ortaya çıkmıştır. Birçoğu için geliştirme çalışmaları da devam etmektedir.

2019 yılında düzenlenen 8. Kimya Ar-Ge Proje Pazarı kapsamında dereceye giren projelere ise, ülke ekonomimize kısa zamanda katkı sağlayabilmesi adına, projelerinin bir yıl içinde ticarileşmiş olması durumunda ayrıca nakdi ödül verilecektir. 11 Nisan 2020 tarihinde gerçekleştirilecek ve 9. kez düzenlenecek olan “Kimyevi Maddeler ve Mamulleri Sektöründe Ar-Ge Proje Pazarı” etkinliğimiz için, İlaç ve Eczacılık Ürünleri, Boyalar ve Yapıştırıcılar, Plastik ve Kauçuk, Kozmetik-Sabun ve Temizlik Ürünleri, Temel Kimyasallar olmak üzere 5 ayrı kategoride başvuru alınacak olup, her kategoride; birinciye 50.000 TL, ikinciye 30.000 TL ve üçüncüye 20.000 TL nakdi ödül verilecektir. Ayrıca, ödül alan projelerden bir yıl içinde ticarileşmiş tüm projelere toplamda 100.000 TL ilave ödül verilecektir (Ticarileşen projeler arasında 100.000 TL ilave ödül paylaştırılacaktır). Kimyevi Maddeler ve Mamulleri Sektöründe 9. Ar-Ge Proje Pazarı etkinliği proje gönderimi için son tarih 15 Mart 2020'dir.

Bilgilerinize.