Eğitmen Bilgisi

Dr. Peter Cox

40 yılı aşkın bir tecrübeye sahip olan Dr. Peter Cox ekstrüzyon konusunda Avrupa’nın önde gelen isimlerinden biri olarak kabul edilmektedir. İlk olarak Londra’da bulunan Imperial College’da Prof. Fenner ile birlikte levha ekstrüzyonu konusunda çalışmalarda bulunmuş ve bu çalışmalar kapsamında gelişmiş bir ekstrüder kullanarak erime modellerini analiz etmişlerdir. Cox, Avrupa’da önde gelen ambalaj firmalarından biri için çok katmanlı, inovatif bir plastik kavanoz geliştirmiştir. Aynı firma için çok katmanlı kalıplar tasarlamış ve firmanın ekstrüderlerini tek katmanlıdan çok katmanlıya çevirmiştir. Sonrasında bir kalıp firması ile birlikte Avrupa ve ABD’de birçok farklı fabrikada çok katmanlı üretime geçişi sağlamıştır. Bu görevi boyunca ekstrüzyon şartlarından kaynaklanan birçok sorunu çözüme kavuşturmuştur. 2001 yılından bu yana ekstrüzyon ve çok katmanlı ekstrüzyon konularında bağımsız danışmanlık hizmeti vermektedir. 2013 yılında Fransa Lyon’da düzenlenen Eurotec konferansının ekstrüzyon teknik kurul başkanlığını yürütmüştür. 2006 yılından bu yana Plastik Danışmanları Ağı’nın başkanlığını yürütmektedir. Ayrıca Plastik Mühendisleri Birliği’nin (SPE) Birleşik Krallık ve İrlanda yapılanmasının yönetim kurulu üyesidir.

Birleşik Krallık ve İrlanda’da medikal, ambalaj ve boru sektöründe faaliyet gösteren birçok büyük firmaya ekstrüzyon teknolojisi konusunda da eğitimler veren Cox, 2007-2017 yılları arası Smithers Rapra’da ko-ekstrüzyon ve çok katmanlı yapılar hakkında seminerler vermiştir.

Ekstrüzyon ve ko-ekstrüzyonla üretilmiş çok katmanlı ürünler hakkında yayınlanmış 14 makalesi bulunmakta olan Cox, Birleşik Devletler’de ekstrüzyon konusunda, İspanya’da ise çok katmanlı yapılarla katma değer artışı, Birleşik Krallık Ambalaj Derneği’nde ise sürdürülebilirlik konularında konferanslar vermiş, teknik makaleler sunmuştur.

Londra’da bulunan Imperial College’den Makine Mühendisliği alanında lisans ve doktorası bulunan Dr. Peter Cox, Makine Mühendisleri Enstitüsü ve Malzeme, Mineral ve Maden Enstitüsü üyesi olup, İngiltere tarafından onaylı imtiyazlı mühendislerdendir.