SON HABERLER

Enjeksiyon ve Ekstrüzyonda MYK Zorunluluğu

Tarih : 2018-11-19Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ 11 Kasım 2018 tarih ve 30592 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Böylece MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen meslek sayısı 81'den 117'ye çıkmıştır.

Söz konusu tebliğ ile plastik sektörüne yönelik meslekler için de belgelendirme zorunluluğu getirilmiş olup; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının 2018/1 sıra numaralı tebliğinde yer alan 36 meslekte MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişilerin 11.11.2019 tarihinden sonra çalıştırılması durumunda belgesiz her bir kişi için 627 TL idari para cezası uygulanması söz konusu olacaktır.

Derneğimizin akredite belgelendirme kuruluşu BELGETÜRK ile yaptığı işbirliği çerçevesinde yeterlilik kodu 312UY0069-3 Plastik Enjeksiyon Üretim Elemanı ile yeterlilik kodu 13UY0142-3 Plastik Profil (Ekstrüzyon) Üretim Operatörü mesleklerinde belgelendirme hizmeti verilmektedir. Bu kapsamda sınavda başarılı olan adayların sınav ve belgelendirme masrafları İşsizlik Sigortası Fonu tarafından karşılanmaktadır. Ayrıca 6111 sayılı Kanun ile 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununa eklenen Geçici 10. Madde kapsamında belirtilen şartları taşıyan ve MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi kişilerin sigorta primlerinin işveren hisselerine ait tutarı İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanmaktadır.

Bu yönde ihtiyaçları bulunan sektör mensuplarımız PAGDER’den Ahmet Sinan Ateş ile 444 20 85 / 117 no’lu telefondan veya ahmetsinan.ates@pagder.org e-posta adresinden iletişime geçebilirler.

 

Belgelendirme ile ilgili bilgilere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Genel Kural ve Usuller:

1. Yatırılan sınav ücreti kişilerin şahsi hesaplarına devlet tarafından iade edilmektedir (Daha önce teşvikten faydalanarak MYK onaylı belge almamış olan adaylar sınavdan başarılı olduktan sonraki ayın 20-25’i arasında iade almaktadır). 
2. Sınav ücretini firma yatırmış dahi olsa iadeler kişilere yapılmaktadır. Bu nedenle firmalar, sınav ücretlerini işçileri adına ve onların avanslarından yatırmalıdır. Bu bağlamda firmalara fatura kesilememektedir. Fatura sınava giren kişilere kesilebilmektedir. 
3. Teşvikten faydalanarak başvurulan mesleklerde sınavlara 3 kez  girme hakkı vardır. Devlet teşvikinden sadece bir meslekte faydalanılabilir ve belge ücreti ödenmez. İkinci meslekte ücret iadesi olmaz ve ikinci belge için sınavdan başarılı olduktan sonra 150 TL sertifika ücreti talep edilmektedir. 
4. Adaylar tüm sınav haklarını 1 yıl içerisinde kullanmalıdır. İlk sınav üzerinden bir yıl geçtikten sonra ikinci ve üçüncü sınav hakları kullanılamamaktadır.
5. Birden fazla meslekte sınava girecek olan adaylar her meslek için ayrı başvuru formu doldurmalıdır.
6. Sınav ücretini FİRMA yada aday adına üçüncü bir kişi yatıracaksa dekontun açıklamasına “…….  adet personelin ADINA VE AVANSINDAN MYK Sınav Ücreti” yazılmalıdır ve fatura ismi için yazılı evrak doldurulmalıdır.
7. Sınav ücretini kişi kendisi yatıracaksa dekontun açıklamasına “ isim, soyisim MYK SINAV ÜCRETİ” yazılmalıdır.
8. Sınavdan başarısız olması durumunda adaylar ikinci veya üçüncü hakları için başvuru formlarını tekrar doldurup Belgetürk’e iletmelidir.
9. Plastik mesleklerinde teorik sınavdan başarılı olma şartı vardır. Teorik sınavdan başarılı olan adaylar uygulama-pratik sınavına alınacaktır.

 

Gönderilmesi gereken dokümanlar: 
1. Başvuru formu 
2. Kimlik fotokopisi
3. Ücret dekontu

 

Bu dokümanlar sınavdan en fazla iki gün öncesinde Belgetürk’e ve Alime Hanım’a  gönderilmelidir, aksi halde sınavlara dahil edilmezsiniz.

Belgetürk Hesap No: VAKIFBANK BOSTANCI ŞUBESİ-IBAN: TR11 0001 5001 5800 7293 6310 19

 

Firmanın ücret ödemesini gerçekleştirdiği 10 kişi ve üzeri başvurular (tek nokta başvuruları) için prosedür:

1. Tek nokta başvurusu yapılabilmesi için en az 10 adet aday olması gereklidir.
2. Başvuru yaptığınız adayların firmanızda çalıştığını gösterir “SGK İşyeri Hizmet Dökümü”
3. KİMLİK Fotokopisi
4. Ücret dekontu
5. Tek nokta başvuru formu
6. Aday başvuru formu

 

Ücret yatırılması ve iade süreci:

1. Teşvikten faydalanılacak olan meslekte adaylar için firma topluca TEK NOKTA BAŞVURUSU yapabilir TEK NOKTA BAŞVURULARINDA ödemeler diğer ödemelerden ayrı olarak yapılmalıdır. Dekontun açıklamasına “……adet personelin TEK NOKTA MYK SINAV ÜCRETİ” yazılmalıdır.
2. Firma tarafından ödeme yapılır
3. Firmanın tek nokta başvuru ödemesi üzerine BELGETÜRK tarafından fatura kesilir.
4. Adaylar başarılı oldukça firmadan iade faturası kesmesi istenir. Bu fatura üzerine ücret iadesi firmaya yapılır. 
5. Bütün sınav haklarında başarısız olan adaylar için ücret iadesi yapılmaz. İlk sınavlara katılmış daha sonra işten ayrılmış olan adaylar için ücret iadesi yapılmaz. 

 

Firmada Sınav Yapılması Durumunda Prosedür:

1. Belli bir sayının üzerinde başvuru olması durumunda (6 ve üzeri) ek bir ücret istenmeden firmanızda sınavlar yapılmaktadır 
2. Öncelikle sınav yeri uygunluk formu ile sözleşmeyi doldurarak, bizlere iletiniz. Teorik sınav ve uygulama sınavı farklı adreslerde yapılacak ise iki ayrı sözleşme ve iki ayrı sınav yeri uygunluk formu adreslere uygun olarak doldurulmalıdır.
3. Sınav yapılacak binanın dışarıdan genel görünümüne ilişkin en az  2 adet fotoğrafını çekiniz.
4. Teorik sınav için masa ve sıraların olduğu yemekhane ya da eğitim salonu tarzında bir yerin sınava elverişli olduğunu gösterir farklı açıdan çekilmiş en az 4 fotoğraf
5. Uygulama sınavı için korunaklı, malzeme, ekipmanların bir arada olduğu atölyenizin genel fotoğrafı ile kullanılacak malzeme ve makinelerin sınava elverişli olduğunu gösterir farklı açıdan çekilmiş en az 4 fotoğraf tarafımıza gönderilmelidir.
6. Sınavdan adayların başarısız olması durumunda teorik sınavlar İstanbul’da yer alan sınav merkezimize sınav tekrar hakkını kullanmak üzere bir yıl içerisinde başvurulmalıdır. Sınav tekrarı ya da uygulama sınavları için firmanıza gelinmesi isteniyor ise 800 TL+ KDV +Yol + Konaklama ücreti yatırılması gerekmektedir.