SON HABERLER

Katar Ticaret Heyeti Organizasyonu

Tarih : 2018-10-21İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından ihracat artışını desteklemek amacı ile hedef olarak belirlenen birçok ülkeye ilgili alt sektörler bazında ticaret heyeti organizasyonu düzenlenmektedir. Bu minvalde son dönemde olumlu yönde gelişen diplomatik ve ticari ilişkiler sebebiyle  Katar’a yönelik bir organizasyonun düzenlenmesi planlanmaktadır.

Katar, 2,6 milyon nüfusu ile, Körfez Bölgesinin en büyük 3. ekonomisi olup, Kimya sektöründe Katar’ a ihracatımız 2018 yılının ilk altı ayında 60 milyon dolara ulaşarak 2017 yılının aynı döneminde 16 milyon dolar olarak gerçekleşen ihracata göre % 275 oranında artış göstermiştir.

2017 yılında Türk ve Katar firmaları tarafından büyük ilgi gören ve yaklaşık 600 ikili iş görüşmesinin gerçekleştirildiği Katar Ticaret Heyetine ilişkin videoya bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Bu kapsamda, ihracat fırsatları ve yatırım olanaklarının değerlendirilmesi adına İKMİB 21-25 Ekim 2018 tarihleri arasında ilaç, medikal, kozmetik ve temizlik ürünleri, mutfak eşyaları, inşaat malzemeleri, plastik ve kauçuk, ambalaj, petrokimyasallar başta olmak üzere kimyanın alt sektörlerine yönelik taslak programı burada yer alan Katar Ticaret Heyeti düzenlemeyi planlıyor. T.C. Ekonomi Bakanlığından onay alınması halinde % 60’a kadar devlet destekli olarak düzenlenecek heyet organizasyonunun katılım bedeli firmanın birinci temsilcisi için 2550 $, ikinci temsilcisi için 1250 $ olarak belirlenmiştir.

Söz konusu heyete iştirak etmek isteyen sektör mensuplarımızın, bağlantıda yer alan başvuru formunu her bir katılımcı için ayrı ayrı doldurup, kişi başına 1.250 $ avans bedelinin TL karşılığının yatırıldığını gösteren dekontu ve katılımcı firma bilgi formunu faruk.benderli@immib.org.tr e-posta adresine, ilaveten taahhütnameyi ve katılımcı firma talep yazısı asıllarını kaşeli ve imzalı olarak İKMİB adresine göndermeleri gerekmektedir. Katılımcı sayısının kontenjanla sınırlı olduğu belirtilmelidir.Katar taslak program için tıklayınız.