SON HABERLER

Polistirende Haksız Rekabete İzin Vermeyeceğiz!

Tarih : 2013-06-20Polistirende Haksız Rekabete İzin Vermeyeceğiz!

Ekonomi Bakanlığı, Aschem Petrokimya Sanayi A.Ş. tarafından yapılan başvuruya istinaden İran İslam Cumhuriyeti menşeli 3903.19.00.00.00 GTİP’i altında kayıtlı GPPS ve HIPS ürünlerine yönelik olarak damping soruşturması açmıştır. Söz konusu soruşturmaya yönelik 2018/21 no.lu İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğ, 22 Mayıs 2018 tarih, 30428 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Ülkemizdeki yıllık polistiren kullanımı 250 bin ton dolayında olup yerli üretim bunun ancak yüzde 18,8’ini karşılayabilmektedir. Planlanan ilave yatırımlarla dâhi ülke ihtiyacının karşılanamayacağı görülmektedir. Bu gerekçelerle, Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) olarak gerek sektörümüzün gerekse söz konusu üründen üretilen mamulleri ara girdi olarak kullanarak ihracat yapan beyaz eşya, kozmetik, inşaat, gıda gibi sektörlerin rekabetçi yapısını korumak adına ilk günden itibaren sürece dâhil olarak söz konusu soruşturmanın sektör aleyhine sonuçlanması durumunda ülke ihracatımızın bundan negatif etkileneceğini Ekonomi Bakanlığı yetkilileri ile paylaştık.

Konu hakkındaki görüş ve önerilerinizi PAGDER’den Murat İnkün’e 444 20 85 numaralı telefondan veya murat.inkun@pagder.org e-posta adresinden iletebilirsiniz.

Saygılarımızla,
 
Selçuk GÜLSÜN
Başkan