SON HABERLER

Doğru standartlara sahip dış cephe malzemeleri hayat kurtarır

Tarih : 2018-04-09PAGDER Başkanı Reha GÜR: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki yangın bize gösteriyor ki, alev geciktirici ve yanmazlık özelliği olan standartlara uygun cephe malzemeleri tutuşmayı zorlaştırır ve alevleri söndürüp, alevin yayılmasını geciktirir. 

Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çıkan yangın sonrasında ortaya çıkan bilgi kirliği karşısında açıklamalarda bulunan Plastik Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Reha Gür, “Yangın sonrasında konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığını düşündüğümüz bazı çevrelerce açıklamalar yapıldığını görüyoruz. Günümüz teknolojisi ile alev geciktirici özellikleri en çok arttırılan malzemeler plastik ve kompozitlerdir, yeter ki standartlara uyulsun, yönetmelik ve tebliğlerin uygulanması denetlesin” dedi. 

Türkiye’deki mevzuat AB’deki birçok ülkeden iyi, denetim gerekli 

Özellikle yapı malzemelerinin temel gerekliliklerinden birinin alev geciktirici özelliği olduğunu ifade eden Gür: “Bizim de uyum sağladığımız Avrupa Birliği’nin Yapı Malzemeleri Yönetmeliği 89/106/EEC bu konudaki hassasiyeti vurgulamaktadır. Bizde de “Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik” bulunmaktadır. Bazı Avrupa ülkelerinde kullanılan demode alev geciktirici malzemeler bizde kullanılmamaktadır. Ayrıca düşük duman ve düşük toksik gaz oluşumu sağlayan malzemeler yerli olarak Avrupa standartlarının üzerinde üretilmektedir. Bilindiği üzere yangınların yıkıcı tarafı bu duman ve toksik gaz kaynaklıdır. Tabi ki denetimsiz ve standart dışı üretim sektörümüzde haksız rekabete neden olabilmektedir. Bu yüzden mevcut mevzuat ve standartların uygulanması ve buna uygun denetimlerin yapılması gerekmektedir” şeklinde ekledi.

Uygun özellikleri taşıyan plastik malzeme hayat kurtarır

Doğru standartlarla üretilmiş, yönetmeliklere uygun plastik ve kompozit malzemelerin yangın yüküne etkisi olmayacağını belirten Gür: “Zira tutuşma durumunda alev geciktirici, yanmayı yavaşlatır ve çoğunlukla da alevin diğer bileşenlere sıçramasını önler. Böylece güvenli tahliye yapılabilir. İnşaat dış cephelerinde kullanılan poliüretanlar, güvenli kullanım için yanmayı geciktirici katkı maddeleri içerirler. Poliüretan köpük malzemeler B2 yanmazlık sınıfına dahil olarak üretilirler” dedi. 

Kendini söndürme performansı yüksek plastik ve kompozit malzemeler kullanılmalı

Dış cephe malzemelerinde kendini söndürme performansı yüksek, düşük duman ve çok düşük toksik  gaz oluşumu sağlayan, halojen içermeyen alev geciktirici plastik ve kompozit malzemeleri kullanmak gerekir diyen Gür: “günümüzde otomotiv, elektrik-elektronik ve inşaattan tekstil malzemeleri ve taşıt koltuklarına kadar birçok alanda kullanılan plastik türevlerinde yanmazlığı artırıcı yeni nesil katkı maddeleri kullanılmaktadır. Bu malzemeler çevre dostu (halojen içermeyen), alev ve parlama direncine sahip, hatta nanoboyutlu alev geciktirici takviyelere sahiptir. Yeni nesil organik bazlı katkılara geçiş dönemi de başlamıştır” şeklinde sözlerine devam etti.

PAGDER Başkanı Reha Gür: “günümüzde standartlara uygun plastik malzemeler sayesinde birçok yangının önüne geçilmiştir. Geçmişe göre günümüz teknolojisi sayesinde yüksek sıcaklığa karşı dayanıklı, alev geciktirici katkılı malzemelerin kullanımı, yangın sebepli birçok mal ve can kaybının önüne geçmektedir” diyerek sözlerini noktaladı.