SON HABERLER

İkinci 500’de Plastik İşletmeleri Güçlü Geliyor!

Tarih : 2017-07-19İkinci 500 firma arasında yer alan plastik ve kauçuk sektörü firmalarının üretimden satışlar ve net satışlar verileri incelendiğinde, İkinci 500 içindeki paylarını arttırdıkları gözlemlenmektedir. Bu kapsamda gerek plastik, gerekse kauçuk sektörü İkinci 500’ün sırasıyla %8,6 ve %6,6 artış sağladığı üretimden satışlar ve satış hasılatı göstergelerinde çok daha yüksek artış sağlamayı başarmışlardır. Söz konusu performans artışında yakın dönemde ekonomi yönetimince alınan önlem ve sunulan teşviklerin etkisi kadar yurtiçi satışlara bağlı gelişmenin de etkin olduğu müşahede edilmektedir.  

 

Özellikle tedarik sağlanan sektörlerdeki görece kuvvetli büyüme ve yanı sıra kur dalgalanmalarına bağlı olarak pahalılaşan ithalat, tedarik sağlanan sektörlerin yüzünü yerli üreticiye çevirmesini sağlamıştır. İkinci 500 işletmeleri arasında plastik ve kauçuk firmalarının ise satış rakamlarının ortalamanın iki katı düzeyinde geldiği görülmektedir. Bu bağlamda ilerleyen dönemde ikinci 500 listesine daha fazla sektör firmasının giriş yapacağı yönündeki beklentiler kuvvetlenmiştir.

PLASFED 2016 İSO Sıralamasında İkinci 500 Firma İçine Giren Plastik ve Kauçuk Firmalarının Değerlendirmesi  için tıklayınız.


Tüm Haberler